fbpx
ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤ"Mε το δεξί" η Δόξα στο πρωτάθλημα

“Mε το δεξί” η Δόξα στο πρωτάθλημα

Τη νίκη πήρε το ανδρικό τμήμα της Δόξας , στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α’ Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε. , με 74-64 επί του Α.Ο. Βόνιτσας. Η γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό της από το πρώτο λεπτό , αλλά εκείνη της Βόνιτσας εκμεταλλευόμενη την υπεροχή της κοντά στο καλάθι και την πολύ καλή μέρα που βρέθηκε ο Θειακός κατάφερε να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ, με αποτέλεσμα η διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου να είναι στους 2 πόντους (35-33). Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο 3ο δεκάλεπτο, με τη Δόξα να βρίσκει λύσεις στην επίθεση αλλά να μην μπορεί να περιορίσει τον Θειακό. Στο 4ο δεκάλεπτο όμως Αρτινή ομάδα κατάφερε να κλέψει αρκετές φορές την μπάλα και να τελειώσει φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει με μεχρι και τους 12 πόντους. Η ομάδα της Βόνιτσας προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 5 πόντους 2 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα

Χαρακτηριστική φυσιογνωμία και φέτος στην κερκίδα της Δόξας, ο Γιάννης Τσιρογιάννης, μέλος του εφηβικού τμήματος της ομάδας, όπου με την ντουντούκα του δίνει άλλο παλμό στα παιγνίδια της ομάδας του!

Δεκάλεπτα: 19-16, 35-33, 56-54, 74-64

Α.Ε. Δόξα – Πύρρου Άρτας ( Κιφοκέρης): Ζαγαλίκης 2, Λάμπρου 3, Μουκάι 5(1), Πρίντζιος 3, Ντάσκαρης 2, Βάσιος 4, Πετρέκας 3(1), Μιχάλης 19, Τσίτσικας 10, Μάνδαλος , Αναγνώστου 12(1), Κολώνας 11(1).

Α.Ο. Βόνιτσας ( Σπηλιάς): Τσαουσίδης 4, Χάχαλος 4, Παπαγιάννης 3(1), Γράψας, Τζεφριος, Καραμπάς 9(1), Ζαβιτσάνος 7, Δρακονταειδής 6, Θειακός 25(1), Καραζής 6(2).

Για την επόμενη αγωνιστική η ΔΟΞΑ αντιμετωπίζει την πολύ ισχυρή φετος Γ.Ε.Α. (27/10 στις 18:00) στο ΔΑΚ Αγρινίου.