ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΠερίπατος των Lakers στον πρώτο τελικό

Περίπατος των Lakers στον πρώτο τελικό

Με το δεξί μπήκαν οι Lakers στη σειρά των τελικών του ΝΒΑ, σημειώνοντας εμφατική νίκη επί του Miami στο πρώτο ματς. Πάμε να δούμε το φιλμ του αγώνα αλλά και τα σημεία κλειδιά του παιχνιδιού:

To φιλμ του αγώνα

H Heat μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ και μάλιστα βρέθηκε μπροστά 23-10.

Τα δυο απανωτά time out αφύπνισαν τους παίκτες του Vogel που κατάφεραν να μειώσουν, ενώ με τρίποντο του Caruso έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά 31-28.

Οι Lakers με ένα σερί 13-0 στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου ξέφυγαν με 11 (54-43) και τελικά πήγαν στα αποδυτήρια με πλεονέκτημα 17 πόντων 65-48.

Στην επανάληψη η παρέα του LeBron βγήκε στο παρκέ αποφασισμένη να τελειώσει νωρίς την υπόθεση νίκη και το πέτυχε καθώς σε λιγότερο από έξι λεπτά η διαφορά είχε εκτοξευθεί στους 32 (87-55).

Καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε η συνέχεια του παιχνιδιού με τους Lakers να χαλαρώνουν και να βγάζουν το πόδι από το γκάζι επιτρέποντας στο Miami να μειώσει την έκταση της ήττας του στους 18 πόντους με το 116-98 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Η κριτική

*Με εκπληκτική ευστοχία έξω από τα 7.25μ. και πολύ καλή αμυντική λειτουργία οι Lakers κατάφεραν να πάρουν άνετα την πρώτο παιχνίδι των τελικών απέναντι σε ένα Miami που ήταν άστοχο, νευρικό και με πολλά αμυντικά κενά.

*Οι Lakers κέρδισαν την μάχη των ριμπάουντ 54-36 (+18), ενώ υποχρέωσαν τους παίκτες της Heat να σουτάρουν με 42% εντός πεδιάς και μόλις 11/34 31% έξω από τα 7.25μ.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα του Frank Vogel ξεκίνησε με το ασύλληπτο 13/19 68% τρίποντα και συνέχισε με 2/19 τελειώνοντας με 15/38 40% συνολικά.

*Lebron James και Anthony Davis κυριάρχησαν μέσα στον αγώνα και οδήγησαν τους Lakers, ενώ σπουδαία βοήθεια πρόσφεραν οι Green, Caldwell-Pope, Caruso τόσο αμυντικά αλλά και στην επίθεση κυρίως με εύστοχα σουτ 3 πόντων.

*Ο LeBron μοίρασε παιχνίδι, μάζεψε ριμπάουντ και τιμώρησε τον αδύναμο αμυντικό στις αλλαγές των σκριν (λέγε με Duncan Robinson) βάζοντας τον μέσα στα καλάθια, ενώ ο Davis δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες μέσα στη ρακέτα και βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα από μέση και μακρινή απόσταση.

*Από τους ηττημένους ο Jimmy Butler ήταν ο μόνος που πάλεψε και προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι αλλά η αποχώρηση του Dragic που χτύπησε στο πόδι και δεν επέστρεψε, καθώς και ο τραυματισμός στον ώμο του Adebayo που αγωνίστηκε μόλις 21 λεπτά δεν βοήθησαν την κατάσταση.

*Οι Lakers μετά το αρχικό 10-23 στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα απάντησαν με το εντυπωσιακό 55-25 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

*O Dragic τραυματίστηκε στο αριστερό πόδι και αποχώρησε στη δευτερη περίοδο,ο Adebayo χτύπησε στον αριστερό ώμο και βγήκε χωρίς να επιστρέψει, ενώ ο Butler αν και γύρισε τον αστράγαλο δυο φορές μέσα στο παιχνίδι συνέχισε κανονικά. Ο Σλοβένος είναι εξαιρετικά αμφίβολος για το επόμενο παιχνίδι, ενώ άλλοι δυο παίκτες θα είναι λογικά στη διάθεση του Spoelstra μεθαύριο.