ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΝικήτρια η Δόξα στο τοπικό ντέρμπι !

Νικήτρια η Δόξα στο τοπικό ντέρμπι !

ΔΟΞΑ ΑΡΤΑΣ – ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ : 63 – 58

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που έγινε στο ΔΑΚ Άρτας, η ΔΟΞΑ πέτυχε μία ακόμη νίκη (4η στη σειρά) επικρατώντας για 2η φορά σ’αυτήν την αγωνιστική σεζόν του Αίαντα Άρτας στο τοπικό ντέρμπι με 63-58.

Η τυπικά γηπεδούχος ομάδα, ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και κατάφερε από νωρίς να χτίσει διψήφια διαφορά που έφτασε μέχρι το +17 (34-17) στο 15′. Ο Αίας όμως με πίεση σε όλο το γήπεδο κατάφερε να τρέξει σερί 17-0 και να ισοφαρίσει .

Στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο με τη Δόξα να καταφέρνει στα τελευταία λεπτά να φανεί πιο ψύχραιμη και να πάρει μία ακόμη νίκη που θα τη διατηρήσει στην 3η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 8-4.

Δεκάλεπτα: 21-14, 36-34, 49-48, 63-58

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Κολώνας 6, Βέτσιος, Γκανιάτσας 6, Μιχάλης 6, Ντάσκαρης, Βάσιος 13(3), Μάνδαλος, Σκούτας 4(1), Τσίτσικας 6, Μάνθας 9(1), Γείτονας 4, Αναγνώστου 9(2).

Αίας Άρτας ( Λεμονιάς): Παπαμιχαήλ 25(1), Φούκας, Φορτοτήρας 1, Σμύρης 8, Ζαγαλίκης 2, Τάτσης , Ζαβερδινός 3, Τσαμπάς 6, Ρόβας , Γάκης , Μπράμης 11(2), Γκολομάζος 2.