ΑρχικήΒΟΛΛΕΥ"Κλειδώνει" η 2η θέση για τις Γυναίκες του Γ.Σ Άρτας!

“Κλειδώνει” η 2η θέση για τις Γυναίκες του Γ.Σ Άρτας!

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο τρόπος της ήττας από την Φιλία στον 1ο γύρο όταν και προηγηθήκαμε 2-0 σετ-12-4 στο 5ο και… αυτοκτονήσαμε, πείσμωσε τις αθλήτριές μας που παίζοντας με πάθος πήρανε την ρεβάνς επικρατώντας με 3-1 σετ. Η νίκη μας αποκτά διπλή αξία, αρχικά γιατί  πολύ δύσκολα πλέον θα χάσουμε την 2η θέση, μια θέση που μας οδηγεί στα play-off ανόδου για 4η συνεχόμενη χρονιά και μετέπειτα γιατί αποδείξαμε ότι στην Άρτα είμαστε το «αφεντικό» σε όλα τα πρωταθλήματα (Γυναικών, Νεανίδων, Κορασίδων και Παγκορασίδων).
Αναλυτικά το παιχνίδι

Με πολύ καλό σέρβις της Κουρκούτα προηγηθήκαμε 0-4, αλλά δεν είχαμε συνέχεια και η Φιλία μας ισοφάρισε άμεσα σε 4-4. Μέχρι τον 15ο πόντο  υπήρξε απόλυτη ισορροπία, με την τυπικά γηπεδούχο Φιλία να στηρίζεται στην πολύ καλή άμυνά της, αντίθετα με μας που δεν είχαμε σωστή κάλυψη στην άμυνα. Η είσοδος στο παιχνίδι της Α. Δημοθεόδωρου στη θέση της Μπίκα με τρία πολύ καλά σέρβις μας έδωσε προβάδισμα 3 πόντων, όμως και πάλι η Φιλία αντέδρασε και ισοφάρισε σε 18-18. Πρώτος χρόνος της Βαρέλη και συνεχόμενοι άσσοι της Σωτηρίου φέρανε την κατάκτηση του 1ου σετ με 18-25.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα  στο 2ο, προηγηθήκαμε 2-9, αλλά και πάλι δεν είχαμε συνέχεια.  Με πολλά πλασέ η Φιλία  μάζεψε την διαφορά, η επιθετική μας ανάπτυξη χάλασε και στον πόντο η διαφορά 9-10. Το time-out προπονητή μας Γιάννη Σταμούλη ενήργησε θετικά και με ένα σερί 4-0 προηγηθήκαμε με 5 πόντους 9-14. Συνεχόμενα χαμένα σέρβις και λάθη στην άμυνα φέρανε νέα ισοφάριση 15-15. Το σετ πήγε πόντο πόντο μέχρι τέλους, με την Φιλία ψύχραιμη να κατακτά το σετ 25-23, ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Μονόλογος της ομάδος μας στο 3ο σετ, παίξαμε πολύ καλό Βόλεϊ και με τις Μπίκα-Πραμαγκιούλη ασταμάτητες επιθετικά και τις Κουρκούτα, Σωτηρίου με τα σέρβις τους να σμπαραλιάζουν την υποδοχή της Φιλίας πήραμε το σετ 13-25, προηγούμενοι 1-2.

Αποφασισμένες για την νίκη και το τρίποντο οι αθλήτριές μας στο 4ο σετ ξεκινήσανε εντυπωσιακά, προηγηθήκαμε 2-8, ανέλπιστα όμως χαλαρώσαμε με την Φιλία να κάνει την αντεπίθεσή της πιέζοντας μας με το σέρβις, ισοφαρίζοντας σε 9-9. Με πολλούς 1ους χρόνους με τις Βαρέλη, Καραβάτσιου πήραμε διαφορά ασφαλείας 6 πόντους, 11-17.  Διαφορά που συντηρήσαμε έως το τέλος κατακτώντας το σετ με 19-25 και το παιχνίδι με 3-1 σετ.

Πραμαγκιούλη, Μπίκα, Βαρέλη περνάνε στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων για την ομάδα μας, ενώ Κουρκούτα, Σωτηρίου ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου με τα σέρβις τους.

Ο προπονητής μας ξεκίνησε με τις Μπίκα, Πραμαγκιούλη, Σωτηρίου, Ρίζου, Βαρέλη, Κουρκούτα, Ι. Δημοθεόδωρου λ. ενώ ως αλλαγή χρησιμοποίησε τις Κούκου, Α. Δημοθεόδωρου, Καραβάτσιου.

Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Γκοργκόλη, Φλούδα.