fbpx
ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΉττες για Δόξα εντός και Πύρρο Αρταίων,Aίαντα εκτός

Ήττες για Δόξα εντός και Πύρρο Αρταίων,Aίαντα εκτός

Η Γ.Ε.Αγρινίου έχοντας 5 παιδιά από τις ακαδημίες της στην σύνθεση της επικράτησε της Δόξας Άρτας και συνεχίζει με 12/12 μόνη πρώτη στον Νότιο όμιλο. Η ομάδα του Αγρινίου προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 29-31 απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα της Άρτας.Στο δεύτερο μέρος πήρε μια διαφορά δεκαπέντε πόντων με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών παιχνιδιού και έφτασε στην νίκη με το τελικό 53-72. Απο την ΓΕΑ δεν αγωνίστηκαν οι Βασίλης και Νάσος Ρέντζιος, Γιώργος Τασόπουλος και Αλέκος Καλισώρας και Αντώνης Δαρλας.

Διαιτητές: Τσίγας-Τσώλης

Δεκάλεπτα:Α:12-20 Β:17-11 Γ:10-23 Δ:13-19

Δόξα Άρτας(Κιφοκέρης): Κώστας, Κολώνας 7(1), Γκανιάτσας 13, Ντάσκαρης 1, Χήρας 3, Βάσιος 8, Καρανίκας, Τσακαλώτος, Τσίτσικας 9(1), Μάνθας, Γείτονας 7, Τρίμπος 4

Γ.Ε.Αγρινίου(Σταμάτης):Γυφτάκης 5, Τάγκας 13, Σταμουλάκης 20(3), Σταμούλης 9(1), Σταυρόπουλος 4, Αυφαντόπουλος, Λιόκαυτος 2, Γεωργούλας 20(3), Βίτσας, Βούλγαρης

Εύκολα η Βόνιτσα επικράτησε του Πύρρου Αρταίων με 80-38 και βρίσκεται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας στον δεύτερο ομιλο. Το ματς τελείωσε ουσιαστικά απο το πρώτο ημίχρονο όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 44-19. Ο Πύρρος είχε τραγικά ποσοστά ευστοχίας. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι και ο προπονητής του Πύρρου έδωσε ρόλο σε όλους τους παίχτες ανοίγοντας κατά πολύ το rotation.

Δεκάλεπτα:Α:19-10 Β:44-19 Γ:64-29 Δ:80-38
Βόνιτσα(Ζαβιτσάνος): Κακιούζης 10, Κοντογιάννης 13, Τζέφριος, Χάχαλος 4, Πέρλης 16, Γεωργάκης 14, Σολδάτος 5(1), Μπαλανιώτης 2, Μαζαράκης 2, Θειακός 7, Παπαγιάννης 7

Πύρρος Αρταίων(Κωσταπαππάς): Σπύρου, Πέτσας, Μάγκος 4, Αποστολάκης 5(1), Αρχιμανδρίτης 8, Κωσταπαππάς 6(1), Βάσιος 3, Σκαμαντζούρας 5, Ζαγαλίκης, Δημητρίου 5

Τέλος ο Αίαντας ηττήθηκε στη Κέρκυρα με 87-47 .Κάνοντας ένα καλό ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-6 στα πρώτα  λεπτά.Η διαφορά δυναμικότητας και στόχων που έχουν όμως οι δύο ομάδες αποτυπώθηκε και στο παρκέ με τη διαφορά να ανοίγει στο τέλος. Στο ημίχρονο το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει με το σκορ στο 48-28.Οι Ιππότες Κέρκυρας συνεχίζουν να είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του Βορείου ομίλου έχοντας το απόλυτο 12/12. Από τους φιλοξενούμενους διασώθηκαν ο μαχητικός Αντωνόπουλος  με 12 και ο πολύ καλός κάτω από τα καλάθια Γκολομάζος με 17.

Δεκάλεπτα:Α:22-15 Β:26-13 Γ:26-09 Δ:13-10
Ιππότες Κέρκυρας(Μούτσος-Τσιώλης): Τάγκας 9(1), Κατέχης 3(1), Εργινουσάκης, Μωραϊτης 2, Σπιτιέρης 4, Μακρίδης 13(2),Περούλης 11(1), Ζήρας 2, Ζώτος 15(1), Πάλλης 9(1), Ουστόγλου, Χατζόπουλος 19

Αίαντας Άρτας(Σμύρης): Αντωνόπουλος 12, Τσαμπάς 2, Γκολομάζος 17, Τσίκος 2, Ντζουμανίκας 2, Σμύρης 8, Γράψας 4