ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Europa League (2η αγωνιστική)

Έφτασε η… ώρα για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, με την δράση απόψε να ξεκινά στις 18:00, με την αναμέτρηση, Αστανά – Σλάβια Πράγας.

Η ΑΕΚ υποδέχεται στις 22:05 την Αούστρια Βιέννης και στο άλλο ματς του 3ου ομίλου η Μίλαν φιλοξενεί στην Ιταλία την Ριέκα, με τους “ροσονέρι” να είναι το απόλυτο φαβορί, έχοντας φυσικά και την… υποστήριξη της ελληνικής ομάδας.

Η Άρσεναλ αναμένεται να έχει πιο δύσκολο έργο απ’τη Μίλαν, καθώς παίζει στο Μπορίσοβ με την ΜΠΑΤΕ, ενώ το σπουδαίο ματς είναι το Ζενίτ – Σοθιεδάδ, αφού κοντράρονται δύο σπουδαίες ομάδες, ο οποίες μάλιστα ξεκίνησαν τον όμιλο με “5άρα” και “4άρα”, αντίστοιχα.

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα και τις βαθμολογίες

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

20:00

7ος όμιλος

Βικτόρια Πλζεν – Χαπόελ Μπερ-Σεβά

Λουγκάνο – Στεάουα

8ος όμιλος

Μπιλμπάο – Ζόρια

Έστερσουντ – Χέρτα

9ος όμιλος

Κολωνία – Ερυθρός Αστέρας

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ – Άρσεναλ

10ος όμιλος

Κόνιασπορ – Γκιμαράες

Ζάλτσμπουργκ – Μαρσέιγ

11ος όμιλος

Λάτσιο – Ζούλτε Βάρεχεμ

Νις – Φιτέσε

12ος όμιλος

Ρόσενμποργκ – Βάρνταρ

Ζενίτ – Σοθιεδάδ

22:05

1ος όμιλος

Αστανά – Σλάβια Πράγας [18:00]

Μακάμπι Τελ-Αβίβ – Βιγιαρεάλ

2ος όμιλος

Παρτίζαν – Ντινάμο Κιέβου

Σκεντερμπέου – Γιανγκ Μπόις

3ος όμιλος

ΑΕΚ – Αούστρια Βιέννης

Μίλαν – Ριέκα

4ος όμιλος

Λιόν – Αταλάντα

Έβερτον – Απόλλων Λεμεσού

5ος όμιλος

Λουντογκόρετς – Χόφενχαϊμ

Μπράγκα – Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ

6ος όμιλος

Λοκομοτίβ Μόσχας – Ζλιν

Σερίφ – Κοπεγχάγη

Οι βαθμολογίες

1ος όμιλος

1. Βιγιαρεάλ 3 (3-1)

2. Σλάβια Πράγας 3 (1-0)

3. Μακάμπι Τελ-Αβίβ 0 (0-1)

4. Αστανά 0 (1-3)

2ος όμιλος

1. Ντινάμο Κιέβου 3 (3-1)

2. Παρτίζαν 1 (1-1)

3. Γιανγκ Μπόις 1 (1-1)

4. Σκεντερμπέου 0 (1-3)

3ος όμιλος

1. Μπράγκα 3 (2-1)

2. Λουντογκόρετς 1 (0-0)

3. Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ 1 (0-0)

4. Χόφενχαϊμ 0 (1-2)

4ος όμιλος

1. Μίλαν 3 (5-1)

2. ΑΕΚ 3 (2-1)

3. Ριέκα 0 (1-2)

4. Αούστρια Βιέννης 0 (1-5)

5ος όμιλος

1. Αταλάντα 3 (3-0)

2. Λιόν 1 (1-1)

3. Απόλλων Λεμεσού 1 (1-1)

4. Έβερτον 0 (0-3)

6ος όμιλος

1. Κοπεγχάγη 1 (0-0)

2. Λοκομοτίβ Μόσχας 1 (0-0)

3. Σερίφ 1 (0-0)

4. Ζλιν 1 (0-0)

7ος όμιλος

1. Στεάουα 3 (3-0)

2. Χαπόελ Μπερ-Σεβά 3 (2-1)

3. Λουγκάνο 0 (1-2)

4. Βικτόρια Πλζεν 0 (0-3)

8ος όμιλος

1. Άρσεναλ (3-1)

2. ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ 1 (1-1)

3. Ερυθρός Αστέρας 1 (1-1)

4. Κολωνία 0 (1-3)

9ος όμιλος

1. Μαρσέιγ 3 (1-0)

2. Ζάλτσμπουργκ 1 (1-1)

3. Γκιμαράες 1 (1-1)

4. Κόνιασπορ 0 (0-1)

10ος όμιλος

1. Έστερσουντ 3 (2-0)

2. Μπιλμπάο 1 (0-0)

3. Χέρτα 1 (0-0)

4. Ζόρια 0 (0-2)

11ος όμιλος

1. Νις 3 (5-1)

2. Λάτσιο 3 (3-2)

3. Φιτέσε 0 (2-3)

4. Ζούλτε Βάρεχεμ 0 (1-5)

12ος όμιλος

1. Ζενίτ 3 (5-0)

2. Σοθιεδάδ 3 (4-0)

3. Ρόσενμποργκ 0 (0-4)

4. Βάρνταρ 0 (0-5)

*οι δύο πρώτοι προκρίνονται στους “32” (24 + 8 από το Champions League)

**σε περίπτωση ισοβαθμίας μετρούν τα μεταξύ τους ματς (με όλα τα κριτήρια σαν να είναι νοκ-άουτ ματς), μετά η διαφορά τερμάτων (συνολικά στον όμιλο), μετά η καλύτερη επίθεση, μετά η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, μετά ο αριθμός των νικών, μετά ο αριθμός των εκτός έδρας νικών, μετά το fair-play και μετά η κατάταξη της UEFA.

ΠΗΓΗ

Αφήστε μια απάντηση