ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΕπιστροφή στις νίκες για τη ΔΟΞΑ

Επιστροφή στις νίκες για τη ΔΟΞΑ

ΔΟΞΑ ΑΡΤΑΣ – Α.Σ ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 87-80 (73-73 κ.α )

Μετά το “στοπ” στα συνεχή νικηφόρα αποτελέσματα και την εκτός έδρας ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής, η Δόξα επανήλθε στις νίκες αφού επιβλήθηκε των Αργοναυτών Αγρινίου εντός έδρας με 87-80 στην παράταση.

Η ομάδα του Αγρινίου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έχοντας μεγάλη ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75μ κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο τέλος του 1ου ημιχρόνου με 35-41.

Στο 3ο δεκάλεπτο το σκηνικό του αγώνα άλλαξε, με τη Δόξα να βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια και να τρέχει ένα επιμέρους 24-8.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Δόξα χαλάρωσε, δίνοντας την ευκαιρία στους Αργοναύτες να ροκανίσουν τη διαφορά και να ισοφαρίσουν το παιχνίδι με καλάθι του Δρακονταειδή 28 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, κι ενώ 5 λεπτά πριν το σκορ ήταν 70-55!

Στην παράταση η Δόξα μπήκε αποφασισμένη να πάρει το παιχνίδι και κατάφερε με ένα γρήγορο 8-0 να πάρει ένα προβάδισμα το οποίο δεν έχασε μέχρι το τέλος.

Με αυτή τη νίκη παραμένει στην 3η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 11-5. Για την επόμενη αγωνιστική η Δόξα υποδέχεται την πρωτοπόρο και αήττητη ομάδα της Βόνιτσας η οποία έχει ήδη εξασφαλίσει την 1η θέση του ομίλου και προετοιμάζεται για τα μπαράζ ανόδου απέναντι στο I.B.C.

Δεκάλεπτα: 16-27,35-41,59-49,73-73 κ.α., 87-80

Δόξα Άρτας(Κιφοκέρης): Τσιρογιάννης, Κολώνας, Γκανιάτσας 4, Καραγκούνης , Ντάσκαρης 2, Βάσιος 18(1), Πετρέκας 10(3), Μάνδαλος, Τσίτσικας 9, Μάνθας 13(3), Γείτονας 11, Αναγνώστου 18(3)

Α.Σ. Αργοναύτες Αγρινίου (Παπαθανασόπουλος): Κορδαλής, Μαυροφρύδης, Ξανθόπουλος 2, Αργυρίου 15(2), Μαρκουίζος 4. Καραμπέτσος, Τσιρώνης 13(1), Παπαθανασόπουλος 6, Τραϊφόρος 15(2), Δρακονταειδής 26