fbpx
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΕντυπωσιακός ο Στέφανος πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Cincinnati

Εντυπωσιακός ο Στέφανος πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Cincinnati

Νέα σπουδαία εμφάνιση για τον Στέφανο Τσιτσιπά στο Σινσινάτι, με τον Έλληνα πρωταθλητή να πετυχαίνει δεύτερη συνεχόμενη επιβλητική νίκη στο τελευταίο τουρνουά προετοιμασίας πριν το US Open.

Μετά την εντυπωσιακή πρεμιέρα επί του Φίλιπ Κραϊνοβιτς, ο 24χρονος άσος επικράτησε με σχετική άνεση 6-3, 6-3 του Νο16 της παγκόσμιας κατάταξης, Ντιέγκο Σβάρτσμαν, σφραγίζοντας την παρουσία του στα προημιτελικά του Western & Southern Open, εκεί όπου περιμένει το νικητή της εμφύλιας αναμέτρησης μεταξύ του Τζον Ίσνερ και του Σεμπάστιαν Κόρντα.

Ο Τσιτσιπάς, Νο7 στον κόσμο, ήταν προσηλωμένος από το ξεκίνημα του ματς και κυριάρχησε στα περισσότερα ράλι, ενώ θα μπορούσε να ήταν ακόμα πιο εύκολη η νίκη του αν δεν έχανε για λίγο την αυτοσυγκέντρωσή του στα μέσα του εναρκτήριου σετ και προς το τέλος του αγώνα, όταν σέρβιρε για πρώτη φορά για τη νίκη.

Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με διπλό break (4-0) αλλά το μόνο που κατάφερε ο Σβάρτσμαν ήταν να πάρει πίσω το ένα break (4-1), με τον Έλληνα πρωταθλητή να κλείνει το πρώτο κομμάτι του αγώνα σε 48 λεπτά.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ, με τον Στέφανο να παίρνει προβάδισμα 5-2 games, τον Σβάρτσμαν να παίρνει πίσω το ένα break (5-3) και τον Τσιτσιπά να σφραγίζει τη νίκη με νέο break.