fbpx
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΕντυπωσιακή Σάκκαρη πέρασε εύκολα στο δεύτερο γύρο του Κατάρ Όπεν

Εντυπωσιακή Σάκκαρη πέρασε εύκολα στο δεύτερο γύρο του Κατάρ Όπεν

Επιστροφή στις σπουδαίες εμφανίσεις για τη Μαρία Σάκκαρη! Μετά το “κακό” διάλειμμα της Αυστραλιανής swing για το οποίο φέρει ελάχιστο μερίδιο ευθύνης μετά την προβληματική, το λιγότερο, προετοιμασία που είχε εκεί λόγω της αναγκαστικής και πολύ περιοριστικής καραντίνας, η 25χρονη πρωταθλήτρια έκανε ένα κυριαρχικό ματς κερδίζοντας με άνεση την Μάγιαρ Σερίφ, 6-0, 6-3, στον 1ο γύρο της πολύ δυνατής διοργάνωσης στη Ντόχα.

Η Μαρία έκανε “πάρτι” στο πρώτο σετ της αναμέτρησης κόντρα στη Νο114 τενίστρια στον κόσμο κατακτώντας σε μόλις 24 λεπτά με τρία breaks συνολικά ενώ, ίσως καλύτερα για την ίδια, πέρασε έναν μικρό “σκόπελο” στο δεύτερο σετ έχοντας όμως υποδειγματική αντίδραση.

Έμεινε με break πίσω στις αρχές του δεύτερου σετ αλλά η αντίδραση ήταν ακαριαία και το 1-2 έγινε 5-2 υπέρ της Ελληνίδας πρωταθλήτριας που με άνεση προκρίθηκε στον 2ο γύρο του δυνατού αυτού τουρνουά.

Την αντίπαλό της εκεί θα μάθει από το ζευγάρι Κις-Μπένσιτς σε αγώνα που θα γίνει την Τρίτη και, όπως καταλαβαίνετε, μόνο εύκολος δεν θα είναι κόντρα σε τενίστρια που έχει περάσει από το Τοπ10 του κόσμου (η Μπένσιτς είναι και τώρα εκεί).

Όταν η Γέλενα Οσταπένκο πιάσει επιθετικό ρυθμό μπορεί να συντρίψει την οποιανδήποτε τενίστρια και αυτό βίωσε με τον χειρότερο τρόπο η Κίκι Μπέρτενς που υπέστη πανωλεθρία κόντρα στη Λετονή με 6-0, 6-2.

Ανώμαλη προσγείωση μετά την παρουσία της στον τελικό του Αυστραλιανού Όπεν είχε η Τζένιφερ Μπρέιντι που επίσης συνετρίβη από την Ανέτ Κονταβέιτ με 6-1, 6-2 ενώ η Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα κέρδισε στα δύο σετ αλλά αρκετά δύσκολα τη Βικτόρια Κουντερμέτοβα με 6-2, 7-6(4).