ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΔεν τα κατάφεραν οι έφηβοι της Δόξας

Δεν τα κατάφεραν οι έφηβοι της Δόξας

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Δεν τα κατάφερε το εφηβικό τμήμα της ομάδας μας και ηττήθηκε στον τελικό του αντίστοιχου πρωταθλήματος της Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε. από τη Νικόπολη Πρέβεζας με 51-48 στο ΔΑΚ Αερογέφυρας Αγρινίου.

Η Νικόπολη μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 14-7 στο τέλος τους 1ου δεκαλέπτου. Η Δόξα όμως πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό 2ο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 14-24 κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 3 πόντους (28-31).

Στο 3ο δεκάλεπτο η Δόξα προηγήθηκε με 9 πόντους (30-39) αλλά η άμυνα ζώνης της Νικόπολης ξαναέβαλε στο ματς την ομάδα της Πρέβεζας , που μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της στο τέλος του δεκαλέπτου (40-41). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με το παιγνίδι να γίνεται πραγματικό ντέρμπι.

Η ομάδας μας πήρε προβάδισμα 4 πόντων (44-48) με τρίποντο του Αναγνώστου απο τα 8,5 μέτρα αλλά η Νικόπολη δεν παράτησε το παιχνίδι και πέρασε μπροστά στο σκορ 1:03 πριν τη λήξη του αγώνα με 2 εύστοχες βολές του Καραστάθη. Με το σκορ στο 50-48 και με 10 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Ζαγαλίκης αστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία, ο Σουλιώτης πήγε στη γραμμή των βολών ευστοχώντας στη 1 από τις 2, γράφοντας το τελικό 51-48 μιας και ο Μουκάι αστόχησε σε δύσκολο τρίποντο με τη λήξη του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 14-7,28-31,40-41,51-48

Σ.Κ. Νικόπολη Πρέβεζας(Πολίτης): Μίχος, Παπαχρήστος 6, Τζίμας, Καραστάθης 4, Πιστιόλας, Σουλιώτης Γ. 26(3), Μπέλλος, Σουλιώτης Α. 8(1), Μήχος 3, Αθανασίου 2, Ρεμπής 2, Μούσγος

Δόξα Άρτας(Μάνθας): Καραγεώργος, Αναγνώστου 9(1), Κωστούλας , Καραγκούνης, Ντάσκαρης, Λάμπρου 6, Μουκάι 16(3), Μάνδαλος 2, Κατσαούνος, Τσακαλώτος, Ζαγαλίκης 4, Κολώνας 11